Festiwal Dziedzictwa Kresów dla dzieci

Utworzono dnia 22.07.2019

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nie zapomnieliśmy o naszych najmłodszych uczestnikach. Zaplanowaliśmy atrakcyjny pakiet edukacyjny, spośród którego dzieci na pewno wybiorą coś dla siebie.

29 lipca o godzinie 10.00 w Kresowej Osadzie rozpoczną się warsztaty literackie „Wiersze do kolorowania”, które poprowadzi Michał Zabłocki – poeta, animatora życia literackiego. Na podstawie jego utworów powstało wiele znanych piosenek, które możemy usłyszeć w repertuarze Grzegorza Turnaua, Czesława Mozila czy Agnieszki Chrzanowskiej. Na dzieci czekać będzie świetna zabawa. „Te wiersze są krótkie, ale się nie rymują”. Łatwo je przeczytać, ale nie łatwo zrozumieć. Czarno-białe ilustracje do tekstów opracowała Agata Dębicka – absolwentka Wydziału Form Przemysłowych na krakowskiej ASP, która zawodowo zajmuje się grafiką i ilustracją. Przygotujemy dla naszych najmłodszych kredki, flamastry i farby do kolorowania.

Ciekawym wydarzeniem, cieszącym się każdego roku dużym zainteresowaniem są warsztaty kulinarne „Strudle, bajgle, piszingery”, które odbędą się 29 lipca o godzinie 11.00 w Kresowej Osadzie. Poprowadzi je Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel. Uczestnicy podzieleni zostaną na drużyny i na podstawie przepisu z otrzymanych produktów przygotują ciasto. Receptura nie będzie skomplikowana, a dzieci będą miały zapewnioną odpowiednią pomoc. Wspólne pieczenie słodkości będzie okazją do zabawy, nauki, a także skosztowania swoich dzieł.

Po warsztatach kulinarnych Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „POLONIKA” zaprezentuje film edukacyjny „Polo i Nika”, po obejrzeniu którego każdy będzie mógł wykonać swoją własną „polonikową” torbę i zabrać ją do domu. Następnego dnia tj. 30 lipca w godzinach 11.00 – 14.00 w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbędą się warsztaty folklorystyczne, malarskie, garncarskie i zabawkarskie dla dzieci w ramach „Dziecięcej Akademii Sztuki”. I znów będzie się można spotkać z „Polem” i „Niką”, złożyć z papieru origami swoje ulubione zwierzątko, a także „własną” wróżbę. Każdy uczestnik otrzyma dyplom, przypinkę, kolorowankę, zeszyt „Na tropie poloników” oraz naklejki.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia osób chętnych do uczestniczenia w warsztatach kulinarnych do 26 lipca br. do godz. 15. Formularz zgłoszeniowy oraz klauzulę informacyjną należy dostarczyć do sekretariatu Urzędu Gminy Lubaczów osobiście lub mailem (skan podpisanych dokumentów) na adres sekretariat@lubaczow.com.pl w terminie do 26 lipca br. do godz. 15.

Sierpień 2019