Wizyta w Finlandii

Utworzono dnia 01.02.2018

Od 22 do 26 stycznia 2018r. w ramach programu Erasmus+ nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej- Anna Rawska-Śmieciuch i Łukasz Soroń uczestniczyli w międzynarodowej wymianie doświadczeń oświatowych w Finlandii. Wraz z nauczycielami z Hiszpanii i Litwy przyglądali się pracy uczniów i nauczycieli w fińskiej szkole podstawowej, gimnazjum i szkole średniej. Poznawali fiński system oświaty na lekcjach, konferencjach i zajęciach warsztatowych. Dokładnie poznali wyposażenie szkół, metody i formy pracy, system oceniania oraz drogę edukacji dzieci w Finlandii. Wiele rzeczy zaskakiwało codziennie, a szczególnie poziom wyposażenia klas w urządzenia multimedialne, a szczególnie ich ilość. Uczniowie mają bardzo ciekawy przedmiot „homeeconomic” (ekonomia domowa), na którym uczą się gotowania, a szczególnie serwowania posiłków przy określonych chorobach, przechowywania żywności, prania, prasowania, utrzymywania czystości. Do tego mają w szkole wszystkie nowoczesne sprzęty, nawet magiel. Podczas zajęć technicznych uczniowie już od klasy VI spawają, obrabiają drewno, malują specjalistycznym sprzętem. Aby wykonać określoną rzecz, najpierw uczą się projektowania. Na zajęciach „texstil” szyją na nowoczesnych maszynach do szycia. W klasie VII muszą uczestniczyć we wszystkich tych zajęciach, aby w VIII już zdecydować, co im się najbardziej podoba. Uczniowie od najmłodszych klas uczą się programowania na specjalnych robotach. Na zajęciach „doradztwo zawodowe” uczą się zasad wybierania zawodu i radzenia sobie w sprawach administracyjnych. Duży nacisk kładzie się na naukę języków obcych: angielskiego, szwedzkiego, hiszpańskiego i włoskiego. W nauczaniu bardzo często wykorzystuje się projekty, a szczególnie „learning by doing”, czyli naukę przez działanie. Oczywiście główną formą zajęć sportowych jest narciarstwo i łyżwiarstwo. Dzieci w klasach I-III obowiązkowo po każdej lekcji wychodzą na 15min przerwę na powietrze. Zaproszeni nauczyciele z innej szkoły prezentowali swoje doświadczenia w ramach programu Erasmus+. Na tym spotkaniu zostały nawiązane kontakty do –być może –dalszej współpracy w ramach nowego projektu. Podczas wizyty nauczyciele poznali również piękne środowisko przyrodnicze otaczające szkołę, wsie i miasto. Koncentruje się ono na naturalnych walorach i zasobach. Finlandia, to kraj gór, lasów i jezior wśród których rozwija się przemysł, żyją, uczą się i pracują ludzie, których największą pasją jest narciarstwo i łyżwiarstwo, najkrócej rzecz ujmując. Finowie urzekają swoją szczerością, uprzejmością i prostotą w działaniu, która przy bardzo wysokim poziomie techniki dąży do prostych rozwiązań ułatwiających codzienne życie ludzi.

Utworzono dnia 01.02.2018, 19:07

Luty 2018